NRD Начало
Сряда, 27 Ноември 2024
Начало Калейдоскоп Държавна опера - Пловдив гостува на Фестивала на оперното и балетно изкуство
1177
Калейдоскоп

Държавна опера - Пловдив гостува на Фестивала на оперното и балетно изкуство

Държавна опера – Пловдив гостува в Стара Загора на 27 ноември с операта „Милосърдието на Тит“ от Волфганг Амадеус Моцарт. Това съобщиха от старозагорския културен институт. Тя е част от програмата на 54-ото издание на Фестивала на оперното и балетно изкуство (ФОБИ).  Последната опера на Моцарт е рядко изпълнявано произведение поради необичайния сюжет и музикалните предизвикателства към изпълнителите, посочват от Държавната опера в Стара Загора

| 26 Ноември 2024, 09:31 ч.
Държавна опера - Пловдив гостува на Фестивала на оперното и балетно изкуство
Държавна опера - Пловдив гостува на Фестивала на оперното и балетно изкуство
Снимка © DFA

Държавна опера – Пловдив гостува в Стара Загора на 27 ноември с операта „Милосърдието на Тит“ от Волфганг Амадеус Моцарт. Това съобщиха от старозагорския културен институт. Тя е част от програмата на 54-ото издание на Фестивала на оперното и балетно изкуство (ФОБИ). 

Цигуларката Лидия Байч и световнопризнатият маестро Томас Зандерлинг гостуват на 25 септември, на Софийската филхармония.

Програмата на вечерта включва Първия концерт за цигулка на Брух и Четвърта симфония от Брамс, съобщават от филхармонията.

Събитието е в зала „България“.

Байч свири на цигулка, изработена от Жан Батист Вийом, през 1860 г.

Лидия Байч е родена 29 ноември 1981 г. в Санкт Петербург, Русия. Смятана за една от най-универсалните изпълнителки на нашето съвремие. На 8 години печели първия си международен конкурс, последван от множество други първи награди. На 16-годишна възраст печели Гран при на „Евровизия“, както и наградата „Европейски музикант на годината“, връчена от лорд Йехуди Менухин. Работи с диригенти като Лорин Ма

Калоян Илиев – Кокимото прави изложба - ретроспекция на влиянието на Анди Уорхол като художник и новатор върху творчеството му.

Експозицията ще бъде подредена в столичната галерия „Ателие 28“ от днес до 28 септември, съобщават организаторите.

Включените двадесет и три произведения са подбрани от двадесет и три годишен период на работа, като сред тях попадат някои от най-значимите творби на Кокимото, които са малко или много вдъхновени от Уорхол, отбелязват от екипа.

„Съчетанието от идоли на попкултурата не е от днес и отново, съвсем умишлено събира двама художници на попарта като най-последователни в творчеството си. В своите живописни платна, графики, рисунки и скулптури Кокимото пресъздава знаците на градската световна култура – реклама, комикс, фотография, дизайн – утвърждавайки ги или показвайки ироничното и критичното си

Художникът Цветан Казанджиев откри тази вечер в ямболската галерия LP-Art бутикова изложба.

С нея майсторът на четката прави реверанс към почитателите на неговото изкуство навръх своя 64-и рожден ден. Това каза Цветан Казанджиев.

В изложбата са подредени 54 творби, предимно миниатюри, които са непоказвани до момента.

„Форматът не е решаващ в случая, или пък по принцип. Заложих на техниката на визията, на композицията, на занаята – това, което мога и правя“, посочи художникът.

Експозицията е синтез от акварел, графика, рисунка и живопис. Могат да бъдат разгледани и негови графики от средата на 80-те години, които Казанджиев с усмивка нарече „изнамерени антики от моите папки“.

„Това са неща, с които съм участвал по национални изложби и такива в чужбина. Когато ги рамкирах върнах лентата назад, изплуваха неща, ко

Филмът „Венъм: Последният танц“ за втора поредна седмица е на първо място на боксофиса класацията на Северна Америка, предаде Асошиейтед прес. Лентата с участието на Том Харди в главната роля добави 26,1 млн. щатски долара от продажби на билети. 

Третата част на поредицата за Венъм падна с 49% през втория си уикенд, което е малък спад за филм със супергерои. За две седмици филмът е спечелил над 90 млн. щатски долара. В световен мащаб картината е преминала прага от 300 млн. щатски долара. 

Междувременно „Дивият робот“ продължава да привлича кинозрители, като заема второ място със 7,6 млн. щатски долара. Това е с 11% повече от миналия уикенд. Анимационният робот Роз е спечелил над 121 млн. долара в Северна Америка и 269 млн. долара в световен мащаб. 

Хорърът „Усмивка 2“ с участието на Наоми Скот е на трето мяст

Два концерта с филмова музика ще изнесе днес и утре Плевенската филхармония под диригентството на Борислав Йоцов във Варна, съобщават организаторите. Солисти са с Хилда Казасян, Васил Петров и Теодосий Спасов. На сцената на Фестивалния комплекс с тях ще бъдат и джаз музикантите Живко Петров, Христо Йоцов, Димитър Карамфилов, Михаил Йосифов.

Варна е единственият град, в който Хилда Казасян, Васил Петров и Теодосий Спасов ще представят двойна доза от своите проекти, посветени на музиката в киното, с които обикалят страната, подчертават от екипа на спектакъла. По думите на певицата, причината е, че са били очаровани от любовта, с която варненската публика е посрещнала техния спектакъл „Да послушаме кино“ преди година.

Първият концерт днес е с атмосферата на незабравимите мелодии от големите български филми. Организаторите припомнят, че програмата получи наград

Последната опера на Моцарт е рядко изпълнявано произведение поради необичайния сюжет и музикалните предизвикателства към изпълнителите, посочват от Държавната опера в Стара Загора. В България тя е поставяна само веднъж.

През последните десетилетия интересът и усетът към тази опера на Моцарт постепенно се възражда и тя е претърпяла над 20 различни продукции с повече от сто постановки из различни оперни театри по света.

„Милосърдието на Тит” и „Вълшебната флейта” са двете опери, които Моцарт композира в последната година от живота си - 1791. Интересното тук е, че композиторът започва работа по „Милосърдието на Тит” по-късно, но, притиснат от сроковете, я завършва по-рано. Операта е поставена за пръв път в Прага три месеца преди смъртта на композитора, при коронацията на Леополд II, император на Свещената Римска империя, като крал на Бохемия. Първата постановка е дирижирана от самия Моцарт. На същата коронация се изпълнява и друго произведение на Моцарт - меса, която е дирижирана от Антонио Салиери. 

Темата на постановката на Държавна опера - Пловдив е властта и самотата, посочват организаторите на ФОБИ. В центъра на „Милосърдието на Тит“ стои владетел, който не може да се определи – раздвоен между дълга и любовта.

„Тит е един от най-големите военнолюбци в историята, той е този римски владетел, който е разрушил Йерусалим дотам, че е останала само Стената на плача. Когато се прибира след тази жестока война в Рим, решава да се промени и да бъде добродетелен, милосърден, но това не става с вълшебна пръчка и по-скоро се превръща в диктатура на доброто. Той се чувства комфортно, но не забелязва, че вкарва всички останали в катастрофа. Всички герои са съдбовно свързани един с друг, много трудно някой може да се освободи от тази зависимост,“ обяснява Вера Немирова, която е поставяла операта и в Люцерн преди повече от 10 години.

Наследниците на колекционера Ейбрахам Бредиус, починал през 1946 г., искат да им бъдат върнати произведения на изкуството от музея „Маурицхаус“. Твърди се, че музеят в Хага не е спазил споразуменията за излагане на творбите. Сред произведенията са шедьоври на Рембранд.

Преди смъртта си Бредиус се е споразумял с „Маурицхаус“ да завещае на музея 25 от своите произведения на изкуството. Уговорката е била творбите винаги да бъдат на показ пред публиката. Оказва се, че това не е така. Не са изложени 20 от 25-те творби.

За иска си наследниците се позовават на сключеното в миналото споразумение. Те не са преки наследници на Бредиус, а роднини на неговия ученик Йозеф Крониг (1887-1984), отбелязва телевизия Ен О Ес.  Бредиус и Крониг прекарват голяма част от живота си заедно, а Крониг е единственият наследник на имуществото на Бредиус.

Първата си изложба в България ще открие в Хасково родената в Симеоновград художничка Тихомира Толева - Тия, която от години живее и работи в Исландия, съобщиха от пресслужбата на общинската администрация. 

Картините й, предимно пейзажи, в които има вградена вулканична маса, са обединени под заглавието "Исландия - над и отвъд". За стила, в който работи, авторката споделя, че е смесен – реализъм с абстракция. 

В изложбата, която ще бъде открита на трети октомври в хасковската галерия „Форум“, ще бъдат представени и произведения, в които има вложена  вулканична маса от наскоро изригналия вулкан "Рейкянес", съобщи директорът на  от изложбената зала Татяна Форева.

Бурни, продължителни аплаузи получи Софийската филхармония при своя дебют в престижната концертна зала „Концертгебау“ в Амстердам, информират от филхармонията.

Водени от маестро Найден Тодоров, филхармониците са представили Концерт за цигулка The Butterfly Lovers от Чен Ганг/Хе Жанао, Концерт за пиано и оркестър №2 от Сергей Рахманинов и Симфония №9 в ми минор „Из новия свят“ от Антонин Дворжак. 

Солисти на вечерта са били 11-годишната цигуларката Шери Це и пианистката Ширан Уанг. 

Напълно разпродадената зала скочи на крака в края на концерта и възнагради състава с продължителни аплаузи след изпълнението на симфонията „Из новия свят“, коментират от филхармонията.

По думите им сред публи

Българче е най-малкият актьор в селекцията от филми от цял свят в 10-ото юбилейно издание на международния кино-литературен фестивал „Синелибри“. Алекс Маринов е 12-годишен, когато се снима в главната роля в „Заведи ме вкъщи“-  единственият пълнометражен български филм, който е част от специалната селекция на фестивала, разказват от екипа на продукцията. 

Лентата е по едноименната книга на Михаил Вешим. Режисьор е преподавателят в НАТФИЗ – Мартин Геновски, оператор е Цветан Недков. Участват Асен Блатечки, Койна Русева, Китодар Тодоров, Антон Радичев, Албена Колева, Петър Калчев и Яна Маринова. 

Алекс е избран сред стотици други деца за главната роля. Преминава през кастинг в пет кръга. Той се превъплъщава в

Произведението "Комикът" на Маурицио Кателан, представляващо банан, залепен с тиксо върху стена, се очаква да бъде продадено за повече от един милион щатски долара на търг, съобщи Пи Ей мидия/ДПА. 

Творбата раздели почитателите на изкуството и критиците, когато дебютира на шоуто Арт Базел Маями бийч през 2019 г. и оттогава бе изядена два пъти - веднъж като част от творческия пърформанс "Гладен артист" и втори път от гладен студент, който залепи кората на изядения банан на стената.

Очаква се произведението да бъде продадено на цена между един милион щатски долара и 1,5 милиона щатски долара, когато бъде предложено на търг на "Сотбис" в Ню Йорк на 20 ноември.

Преди аукциона творбата ще бъде представена на различни места в света. Първата изложба е на 28 октомври в Ню Йорк, след което ще бъде експонирана в Лондон, Париж, Милано, Хонконг, Дубай, Тайпе, Токио и

Сюжетът е изцяло фикционален, макар и базиран върху няколко податки от римския историк Светоний за живота на император Тит. 

Припомняме, че ФОБИ беше официално открит на 21 ноември. Програмата на форума включва осем събития, сред които четири опери, два балета и три български заглавия. По време на фестивалната програма се отбелязват 100 години от смъртта на Джакомо Пучини, 125-годишнината от рождението на балетиста и балетен педагог Анастас Петров, 110 години от рождението на българския бас Борис Христов, 100 години от рождението на българския композитор и диригент Константин Илиев, 75-годишнината на балетната трупа на Държавна опера - Стара Загора и 60-годишнината на световнопризнатия тенор Камен Чанев. 

Фестивалът на оперното и балетното изкуство е основан през 1967 г. и се организира от Държавна опера - Стара Загора. Петдесет и четвъртото издание на форума се осъществява със съдействието на Програма “Култура” на Община Стара Загора, Министерство на културата и Национален фонд "Култура".

 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Габровският камерен оркестър с първи концерт за новия сезон
Габровският камерен оркестър ще изнесе първия си за този сезон концерт от постоянния цикъл „Избрано от публиката“ в Художествена галерия „Христо Цокев“ на 2 ...
"Гладиатор II" продължава да е най-гледаният филм у нас
Филмът на Ридли Скот "Гладиатор II" продължава да е най-гледаният и след втората си седмица в киносалоните, сочат обобщените данни. Историята, започнала години след края на тази в ...
Врачанският театър ще представи "Гимнастика за бременни" в театри във Велес и Скопие
Врачанският Драматично-куклен театър ще представи спектакъла „Гимнастика за бременни“ от Здрава Каменова в Република Северна Македония. Тази вечер представлението ще се ...
Емануил Иванов ще изпълни петте концерта за пиано на Бетовен в рамките на три вечери
Петте концерта за пиано на Бетовен ще бъдат изпълнени от един солист – Емануил Иванов, в рамките на три вечери –  два камерни и един симфоничен концерт, на 9, 10 и ...
Пламен Личев: Бих желал да излезе от досегашната си рамка и да бъде в още повече големи градове
Международният фестивал за кино и литература "Синелибри" трябва да се състои в повече градове в България. Това каза художественият ръководител на киноклуб "Група Русефилм" Пламен Л ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Формацията C`est La Vie Live Band & Show ще участва в концерта на Дино Мерлин и Желко Йоксимович
Формацията C`est La Vie Live Band & Show ще участва в концерта на Дино Мерлин и Желко Йоксимович на 3 декември в зала „Арена 8888 София“, съобщават организаторите. ...
Закриване на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата
Шестдесетото издание на Венецианското биенале на изкуствата бе закрито с парти в „Арсенале“, старата корабостроителница и оръжейна от XII век. Сред гостите на събитиет ...
Галерия „Риволи“ излага творби на американския стрийт артист Пол Костаби
Творби на американския стрийт артист Пол Костаби ще бъдат показани в столичната галерия „Риволи“. Експозицията ще бъде открита на 3 декември, информират домакините на ...
Художествено-документална изложба за полския художник Йежи Новошелски
Художествено-документалната изложба „Йежи Новошелски“ ще бъде представена на 27 ноември в залата „Сава Доброплодни“ на Народно читалище (НЧ)  „До ...
Габровският камерен оркестър с първи концерт за новия сезон
Габровският камерен оркестър ще изнесе първия си за този сезон концерт от постоянния цикъл „Избрано от публиката“ в Художествена галерия „Христо Цокев“ на 2 ...
Тикер в 00:00 ч.
Формацията C`est La Vie Live Band & Show ще участва в концерта на Дино Мерли ...
Начало Калейдоскоп
1177
Калейдоскоп

Държавна опера - Пловдив гостува на Фестивала на оперното и балетно изкуство

Държавна опера – Пловдив гостува в Стара Загора на 27 ноември с операта „Милосърдието на Тит“ от Волфганг Амадеус Моцарт.Това съобщиха от старозагорския културен институт.

| 26 Ноември 2024, 09:31 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Държавна опера - Пловдив гостува на Фестивала на оперното и балетно изкуство
Държавна опера - Пловдив гостува на Фестивала на оперното и балетно изкуство
Снимка © DFA

Държавна опера – Пловдив гостува в Стара Загора на 27 ноември с операта „Милосърдието на Тит“ от Волфганг Амадеус Моцарт. Това съобщиха от старозагорския културен институт. Тя е част от програмата на 54-ото издание на Фестивала на оперното и балетно изкуство (ФОБИ). 

Последната опера на Моцарт е рядко изпълнявано произведение поради необичайния сюжет и музикалните предизвикателства към изпълнителите, посочват от Държавната опера в Стара Загора. В България тя е поставяна само веднъж.

Цигуларката Лидия Байч и световнопризнатият маестро Томас Зандерлинг гостуват на 25 септември, на Софийската филхармония.

Програмата на вечерта включва Първия концерт за цигулка на Брух и Четвърта симфония от Брамс, съобщават от филхармонията.

Събитието е в зала „България“.

Байч свири на цигулка, изработена от Жан Батист Вийом, през 1860 г.

Лидия Байч е родена 29 ноември 1981 г. в Санкт Петербург, Русия. Смятана за една от най-универсалните изпълнителки на нашето съвремие. На 8 години печели първия си международен конкурс, последван от множество други първи награди. На 16-годишна възраст печели Гран при на „Евровизия“, както и наградата „Европейски музикант на годината“, връчена от лорд Йехуди Менухин. Работи с диригенти като Лорин Ма

Калоян Илиев – Кокимото прави изложба - ретроспекция на влиянието на Анди Уорхол като художник и новатор върху творчеството му.

Експозицията ще бъде подредена в столичната галерия „Ателие 28“ от днес до 28 септември, съобщават организаторите.

Включените двадесет и три произведения са подбрани от двадесет и три годишен период на работа, като сред тях попадат някои от най-значимите творби на Кокимото, които са малко или много вдъхновени от Уорхол, отбелязват от екипа.

„Съчетанието от идоли на попкултурата не е от днес и отново, съвсем умишлено събира двама художници на попарта като най-последователни в творчеството си. В своите живописни платна, графики, рисунки и скулптури Кокимото пресъздава знаците на градската световна култура – реклама, комикс, фотография, дизайн – утвърждавайки ги или показвайки ироничното и критичното си

Художникът Цветан Казанджиев откри тази вечер в ямболската галерия LP-Art бутикова изложба.

С нея майсторът на четката прави реверанс към почитателите на неговото изкуство навръх своя 64-и рожден ден. Това каза Цветан Казанджиев.

В изложбата са подредени 54 творби, предимно миниатюри, които са непоказвани до момента.

„Форматът не е решаващ в случая, или пък по принцип. Заложих на техниката на визията, на композицията, на занаята – това, което мога и правя“, посочи художникът.

Експозицията е синтез от акварел, графика, рисунка и живопис. Могат да бъдат разгледани и негови графики от средата на 80-те години, които Казанджиев с усмивка нарече „изнамерени антики от моите папки“.

„Това са неща, с които съм участвал по национални изложби и такива в чужбина. Когато ги рамкирах върнах лентата назад, изплуваха неща, ко

Филмът „Венъм: Последният танц“ за втора поредна седмица е на първо място на боксофиса класацията на Северна Америка, предаде Асошиейтед прес. Лентата с участието на Том Харди в главната роля добави 26,1 млн. щатски долара от продажби на билети. 

Третата част на поредицата за Венъм падна с 49% през втория си уикенд, което е малък спад за филм със супергерои. За две седмици филмът е спечелил над 90 млн. щатски долара. В световен мащаб картината е преминала прага от 300 млн. щатски долара. 

Междувременно „Дивият робот“ продължава да привлича кинозрители, като заема второ място със 7,6 млн. щатски долара. Това е с 11% повече от миналия уикенд. Анимационният робот Роз е спечелил над 121 млн. долара в Северна Америка и 269 млн. долара в световен мащаб. 

Хорърът „Усмивка 2“ с участието на Наоми Скот е на трето мяст

Два концерта с филмова музика ще изнесе днес и утре Плевенската филхармония под диригентството на Борислав Йоцов във Варна, съобщават организаторите. Солисти са с Хилда Казасян, Васил Петров и Теодосий Спасов. На сцената на Фестивалния комплекс с тях ще бъдат и джаз музикантите Живко Петров, Христо Йоцов, Димитър Карамфилов, Михаил Йосифов.

Варна е единственият град, в който Хилда Казасян, Васил Петров и Теодосий Спасов ще представят двойна доза от своите проекти, посветени на музиката в киното, с които обикалят страната, подчертават от екипа на спектакъла. По думите на певицата, причината е, че са били очаровани от любовта, с която варненската публика е посрещнала техния спектакъл „Да послушаме кино“ преди година.

Първият концерт днес е с атмосферата на незабравимите мелодии от големите български филми. Организаторите припомнят, че програмата получи наград

През последните десетилетия интересът и усетът към тази опера на Моцарт постепенно се възражда и тя е претърпяла над 20 различни продукции с повече от сто постановки из различни оперни театри по света.

„Милосърдието на Тит” и „Вълшебната флейта” са двете опери, които Моцарт композира в последната година от живота си - 1791. Интересното тук е, че композиторът започва работа по „Милосърдието на Тит” по-късно, но, притиснат от сроковете, я завършва по-рано. Операта е поставена за пръв път в Прага три месеца преди смъртта на композитора, при коронацията на Леополд II, император на Свещената Римска империя, като крал на Бохемия. Първата постановка е дирижирана от самия Моцарт. На същата коронация се изпълнява и друго произведение на Моцарт - меса, която е дирижирана от Антонио Салиери. 

Наследниците на колекционера Ейбрахам Бредиус, починал през 1946 г., искат да им бъдат върнати произведения на изкуството от музея „Маурицхаус“. Твърди се, че музеят в Хага не е спазил споразуменията за излагане на творбите. Сред произведенията са шедьоври на Рембранд.

Преди смъртта си Бредиус се е споразумял с „Маурицхаус“ да завещае на музея 25 от своите произведения на изкуството. Уговорката е била творбите винаги да бъдат на показ пред публиката. Оказва се, че това не е така. Не са изложени 20 от 25-те творби.

За иска си наследниците се позовават на сключеното в миналото споразумение. Те не са преки наследници на Бредиус, а роднини на неговия ученик Йозеф Крониг (1887-1984), отбелязва телевизия Ен О Ес.  Бредиус и Крониг прекарват голяма част от живота си заедно, а Крониг е единственият наследник на имуществото на Бредиус.

Първата си изложба в България ще открие в Хасково родената в Симеоновград художничка Тихомира Толева - Тия, която от години живее и работи в Исландия, съобщиха от пресслужбата на общинската администрация. 

Картините й, предимно пейзажи, в които има вградена вулканична маса, са обединени под заглавието "Исландия - над и отвъд". За стила, в който работи, авторката споделя, че е смесен – реализъм с абстракция. 

В изложбата, която ще бъде открита на трети октомври в хасковската галерия „Форум“, ще бъдат представени и произведения, в които има вложена  вулканична маса от наскоро изригналия вулкан "Рейкянес", съобщи директорът на  от изложбената зала Татяна Форева.

Бурни, продължителни аплаузи получи Софийската филхармония при своя дебют в престижната концертна зала „Концертгебау“ в Амстердам, информират от филхармонията.

Водени от маестро Найден Тодоров, филхармониците са представили Концерт за цигулка The Butterfly Lovers от Чен Ганг/Хе Жанао, Концерт за пиано и оркестър №2 от Сергей Рахманинов и Симфония №9 в ми минор „Из новия свят“ от Антонин Дворжак. 

Солисти на вечерта са били 11-годишната цигуларката Шери Це и пианистката Ширан Уанг. 

Напълно разпродадената зала скочи на крака в края на концерта и възнагради състава с продължителни аплаузи след изпълнението на симфонията „Из новия свят“, коментират от филхармонията.

По думите им сред публи

Българче е най-малкият актьор в селекцията от филми от цял свят в 10-ото юбилейно издание на международния кино-литературен фестивал „Синелибри“. Алекс Маринов е 12-годишен, когато се снима в главната роля в „Заведи ме вкъщи“-  единственият пълнометражен български филм, който е част от специалната селекция на фестивала, разказват от екипа на продукцията. 

Лентата е по едноименната книга на Михаил Вешим. Режисьор е преподавателят в НАТФИЗ – Мартин Геновски, оператор е Цветан Недков. Участват Асен Блатечки, Койна Русева, Китодар Тодоров, Антон Радичев, Албена Колева, Петър Калчев и Яна Маринова. 

Алекс е избран сред стотици други деца за главната роля. Преминава през кастинг в пет кръга. Той се превъплъщава в

Произведението "Комикът" на Маурицио Кателан, представляващо банан, залепен с тиксо върху стена, се очаква да бъде продадено за повече от един милион щатски долара на търг, съобщи Пи Ей мидия/ДПА. 

Творбата раздели почитателите на изкуството и критиците, когато дебютира на шоуто Арт Базел Маями бийч през 2019 г. и оттогава бе изядена два пъти - веднъж като част от творческия пърформанс "Гладен артист" и втори път от гладен студент, който залепи кората на изядения банан на стената.

Очаква се произведението да бъде продадено на цена между един милион щатски долара и 1,5 милиона щатски долара, когато бъде предложено на търг на "Сотбис" в Ню Йорк на 20 ноември.

Преди аукциона творбата ще бъде представена на различни места в света. Първата изложба е на 28 октомври в Ню Йорк, след което ще бъде експонирана в Лондон, Париж, Милано, Хонконг, Дубай, Тайпе, Токио и

Темата на постановката на Държавна опера - Пловдив е властта и самотата, посочват организаторите на ФОБИ. В центъра на „Милосърдието на Тит“ стои владетел, който не може да се определи – раздвоен между дълга и любовта.

„Тит е един от най-големите военнолюбци в историята, той е този римски владетел, който е разрушил Йерусалим дотам, че е останала само Стената на плача. Когато се прибира след тази жестока война в Рим, решава да се промени и да бъде добродетелен, милосърден, но това не става с вълшебна пръчка и по-скоро се превръща в диктатура на доброто. Той се чувства комфортно, но не забелязва, че вкарва всички останали в катастрофа. Всички герои са съдбовно свързани един с друг, много трудно някой може да се освободи от тази зависимост,“ обяснява Вера Немирова, която е поставяла операта и в Люцерн преди повече от 10 години.

Сюжетът е изцяло фикционален, макар и базиран върху няколко податки от римския историк Светоний за живота на император Тит. 

Припомняме, че ФОБИ беше официално открит на 21 ноември. Програмата на форума включва осем събития, сред които четири опери, два балета и три български заглавия. По време на фестивалната програма се отбелязват 100 години от смъртта на Джакомо Пучини, 125-годишнината от рождението на балетиста и балетен педагог Анастас Петров, 110 години от рождението на българския бас Борис Христов, 100 години от рождението на българския композитор и диригент Константин Илиев, 75-годишнината на балетната трупа на Държавна опера - Стара Загора и 60-годишнината на световнопризнатия тенор Камен Чанев. 

Фестивалът на оперното и балетното изкуство е основан през 1967 г. и се организира от Държавна опера - Стара Загора. Петдесет и четвъртото издание на форума се осъществява със съдействието на Програма “Култура” на Община Стара Загора, Министерство на културата и Национален фонд "Култура".

 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Габровският камерен оркестър с първи концерт за новия сезон
"Гладиатор II" продължава да е най-гледаният филм у нас
Врачанският театър ще представи "Гимнастика за бременни" в театри във Велес и Скопие
Емануил Иванов ще изпълни петте концерта за пиано на Бетовен в рамките на три вечери
Пламен Личев: Бих желал да излезе от досегашната си рамка и да бъде в още повече големи градове
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
Формацията C`est La Vie Live Band & Show ще участва в концерта на Дино Мерлин и Желко Йоксимович
Цветни аспекти
Закриване на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата
Авансцена
Галерия „Риволи“ излага творби на американския стрийт артист Пол Костаби
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.